به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در نشست مشترک با وزیرکشور با مجمع ملی سمن‌های جوانان با تشکر و قدردانی از حمایت‌های دکتر رحمانی فضلی و همکاران‌شان از طرح‌ها و اقدامات وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: امروز، روز بزرگی برای جوانان کشور است، کسانی که هر تپش قلب و هر جوشش خون‌شان برای آبادانی و عزت این سرزمین است. تلاش همه همکاران در وزارت کشور و معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان در دو سال گذشته منجر به این شد تعداد سازمان‌های مردم نهاد ما که در ابتدای دولت یازدهم کمتر از 100 مورد بود به حدود 3200 سازمان رسیده است.

وی با اشاره به این که امروز سازمان‌های مردم نهاد یک شخصیت حقوقی پیدا کرده اند؛ افزود: توسعه نهادهای مدنی که موجب توسعه مشارکت مردم در امور مختلف می‌شود یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های جوامع مردم سالار، خصوصا جوامع مردم سالار دینی است. همه اندیشمندان و صاحب‌نظران اعتقاد دارند که مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران ارائه مدلی از مردم‌سالاری در سایه حکومت دینی است و آن چیزی که در طول در چند دهه و یا چند صده در باور برخی اندیشمندان نبود که نمی‌توان در سایه یک حکومت دینی، حقوق و آزادی‌های مردم را تحقق داد و نمی‌توان در سایه یک حکومت دینی مشارکت مردم را باعث شد، امروز جمهوری اسلامی بیش از 41 سال به همه دنیا اثبات کرده که می‌شود یک حکومت دینی داشت و احزاب و گروه‌های سیاسی در سایه این حکومت حرکت کنند. جمهوری اسلامی اثبات کرد که می‌شود در سایه یک حکومت دینی نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم نهاد فعالیت‌های خود را داشته باشند.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: همه ما بر این باور هستیم که موتور محرکه توسعه هر جامعه جوانان آن کشور هستند. اگر چنانچه کشوری یا جامعه‌ای دارای جوانان پویا و امیدوار باشند قطعا حرکت توسعه آنها با شتاب بیشتری شکل خواهد گرفت. نکته مهم دیگر اینکه در بیانیه مهم گام دوم تبیین شده توسط مقام معظم رهبری، محور همه تحولات و تغییرات بر دوش جوانان گذاشته شده است. رهبر انقلاب با درایت و ژرف‌اندیشی ویژه‌ای تمرکز حرکت توسعه کشور در مقاطع آینده را به دوش جوانان گذاشته‌اند. ما نیز بر این باور هستیم که همه تلاش‌مان را به کار ببندیم که با شیوه و ابزارهای مختلف جوانان را به صحنه مدیریت بکشانیم.

سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: همواره این باور را داشتیم که در مجموعه سازمان‌های مردم نهاد مربوط به وزارت ورزش و جوانان در کنار تحقق مشارکت جوانان در امور توسعه کشور، برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی یک کار بزرگ دیگر را نیز انجام ‌دهیم که آن تربیت مدیران آینده کشور است. همانطور که در گزارش ها نیز مطرح شد ما در 3200 سازمان مردم نهاد جوانان جمعیت یک میلیون نفری را تحت پوشش داریم که این جوانان در سال‌های اخیر هر مشکلی از قبیل سیل و زلزله و یا اینکه در یک حرکت سیاسی در حمایت از نظام حضور فعال و چشم‌گیر داشتند. همچنین در هرجایی که نیاز بود در توسعه فعالیت‌های اقتصادی و رشد اقتصادی کشور به صحنه آمدند و در مقطع کنونی هم با درک صحیح این آمادگی را دارند که در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت نظام جمهوری اسلامی نقش‌آفرینی کنند.

وی ادامه داد: در جلسات اخیر دولت که بحث برگزاری کنکور سراسری مطرح شد ما اعلام کردیم برای اینکه کنکور با رعایت دستور‌العمل های بهداشتی برگزار شود این آمادگی را داریم که همه فضاهای ورزشی و هم جمعیت یک میلیون نفری سازمان‌های مردم نهاد را برای کمک در اختیار بگذاریم. به هر صورت باور ما بر این است که آینده کشور در دست جوانان است و با مدیریت جوانانی که امروز در سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با وزارت ورزش و جوانان یا سایر وزارتخانه‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند آینده کشور تضمین می‌شود.

سلطانی‌فر گفت: نقش نهادهای مدنی در ایجاد امنیت و آرامش سیاسی در همه جوامع بر کسی پوشیده نیست و ما این نقش را در حوادث سیاسی، امنیتی سال‌های اخیر شاهد بودیم. از میان یک میلیون نفر جمعیت سازمان‌های مردم نهاد در ناآرامی‌های سال‌های 96 و 98 حتی یک نفر دستگیر نشده است و کسی آسیب ندید. این نشان می‌دهد که چقدر این نهادها نقش آرامش بخش و امنیت را در جوامع می‌توانند ایفا کنند.
وزیر ورزش و جوانان در پایان اظهار داشت: تشکر می‌کنم از حمایت‌ها و تلاش‌هایی که در این سه سال اخیر برای اینکه سازمان‌های مردم نهاد بتوانند به لحاظ حقوقی، جایگاه مستحکم‌تری پیدا کنند و رسمیت یابند، انجام شد. تعدادی از سمن‌ها شناسه گرفته‌اند و تعدادی دیگر پرونده‌های آنها درحال بررسی است. خواهش ما از وزیر کشور این است که تاکید مجددی به استاندارانی که تاکنون نتوانسته اند به همه سازمان‌های مردم نهاد شناسه بدهند داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اتفاقات خوب ایجاد مهارت برای مشمولان نظام وظیفه است که در کنار ایجاد مراکز اشتغال و شکوفایی استعدادهای جوان، جزو طرح‌های ملی محسوب می‌شوند. تلاش کردیم با استفاده از نیروهای صاحب‌نظر این مراکز شکوفایی و شناسایی استعدادهای مختلف را فعال کنیم. همچنین ایجاد دفاتر مشاوره و راهنمایی ازدواج یکی دیگر از اقداماتی بود که در حوزه جوانان انجام شده است و امروز نزدیک به 400 دفتر در کل کشور خدمات خوبی را به زوج‌های جوان می‌دهند.
دکتر سلطانی فر گفت: در طول فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد خانه‌های جوان ما که در ابتدای سال 93، صفر بود امروز به 113 خانه جوان در کشور رسیده است که تلاش می‌کنیم تا پایان دولت به 200 خانه جوان برسیم. همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را که در سال 93 برای هر زوج سه میلیون تومان و در مجموع در کل کشور 2900 میلیون تومان پرداخت داشتیم با افتخار می‌گوییم که با تدبیر دولت و دستور رییس‌جمهور این مبلغ در سال گذشته به 30 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و سقف وام پرداختی به هر یک از زوجین امسال به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.گفتنی است در این نشست، پروانه فعالیت مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان توسط دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور به صادق خسروی رئیس این مجمع اهدا شد.همچنین اعضای مجمع ملی سمن های جوانان با اهدای لوح هایی، از زحمات مسئولان وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان در راه تشکیل و صدور پروانه فعالیت مجمع ملی جوانان و توجه به تشکلهای جوانان تقدیر کردند.

©کلیه حقوق خبری و تصویری سایت متعلق به سایت فدراسیون نابینایان جمهوری اسلامی ایران می باشد.

arrow icon    arrow icon